Žmogus gali rinktis itin kokybišką ir švarų maistą, tačiau jeigu jis nekreips dėmesio, ką susitepa per odą – didžiausią mūsų kūno organą, ką sukvėpuoja, kuo kvėpinasi, kuo skalbia rūbus, kokią buitinę chemiją namuose naudoja – jo švarios mitybos pastangos nueis veltui, nes intoksikaciją, hormonų disbalansą ir žarnyno mikrobiomos griovimą lems didelis toksinis krūvis. Tad žmogus į savo sveikatinimosi įpročius ir sveikatą turėtų žiūrėti plačiau.
– Jūsų nuomone, norint jaustis gerai ir turėti energijos, geriau būti visavalgiu, vegetaru ar veganu?
Simona Markaitytė: Kiekvienas organizmas yra individualus savo genetika, kraujo grupe, emocine sveikata, streso lygiu ir kitais faktoriais, todėl kas pasiteisina vienam, nebūtinai pasiteisins kitam. Tai vadinama bioindividualumu, kuris yra palyginti naujas būdas pažvelgti į žmogaus sveikatą. Ištyrus unikalią genetiką, emocinės, psichologinės sveikatos faktorius, fizinę būklę, galima priartėti prie optimalių sveikatos įpročių, ypač kai tai susiję su mityba ir mankšta.
Tai vyksta todėl, kad visa energija ir kraujotaka susitelkia į virškinimo procesą, medžiagų skaidymą ir detoksikacijos palaikymą. Norint būti sotiems, išlikti žvaliems ir energingiems, siūlyčiau rinktis antioksidantų gausius maisto produktus – švieži ir džiovinti vaisiai, uogos (nesaldintos), riešutai, sėklos. Taip pat svarbu skaidulų vartojimas, kurių gausu daržovėse ir tuose pačiuose riešutuose, sėklose. Tolygiam energijos lygiui užtikrinti taip pat reikalingi gerieji riebalai, tad riebi žuvis irgi turėtų būtų ant jūsų stalo.
– Ar mityba su žmogaus amžiumi turi kisti? Kaip?
Simona Markaitytė: Sveikos ir subalansuotos mitybos principai turėtų būti svarbūs kiekviename amžiaus tarpsnyje. Senėjimo procesas yra nulemtas mūsų genetikos, tačiau šį procesą mes galime kontroliuoti, ypač mitybos ir sveiko gyvenimo būdo pasirinkimais.
Su amžiumi reikėtų kasdien valgyti įvairių spalvų daržovių, uogų, riboti riebių, perdirbtų maisto produktų ir cukraus vartojimą, įtraukti į savo mitybą jūros dumblius, įvairias sėklas, riešutus bei vadinamuosius supermaisto produktus – spirulinas, ciberžoles, arbatą „Matcha“, bičių žiedadulkes ir įvairius daigus.
Taip pat norėčiau paminėti, jog nuo 30 metų rekomenduojama papildyti savo racioną kofermentu Q10, nes jo gamyba organizme su amžiumi sumažėja. Natūralūs kofermento Q10 šaltiniai – pistacijos, žemės riešutai, sėklos, alyvuogių aliejus, avokadai, brokoliai, žiediniai kopūstai, braškės, apelsinai, mėsa, kiaušiniai, skumbrė, silkė.
Ir atvirkščiai, jeigu atostogaujate, kur itin karšta, – normalu atsisakyti gyvulinės kilmės produktų ir mėgautis vaisiais, daržovėmis, uogomis, jūros gėrybėmis. Tiesiog kviečiu įsiklausyti, ko jūsų kūnas tomis aplinkybėmis prašo. O jeigu nėra taip paprasta atskirti, kur tėra jūsų žarnyno parazitų „maldavimas“ cukraus, kur jūsų įgyti nepalankūs mitybos įpročiai ir kur tikrasis kūno ir emocinis poreikis, kviečiu ieškoti palaikymo ir ugdančios mentorystės.